понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo po prostu żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, tymczasem często służą również za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenie z PCV z Kowar sadzi się w nasłonecznionych miejscach, gdzie szybko rosną i mocno się zagęszczają. Co niemiara szyku maja także takie rosnące ploty, które wiodą przez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer wzdłuż takiego płotu wycisza oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w skwerze, również nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, często także ekspansywnie rozkwitają, jednakże potrzebują tez wiele miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z PCV mogą być bardzo cienkie, choć powinno się je cyklicznie wycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie wyznacza się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy wiele miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий