среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, lekkiej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź od razu ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z plastyku na plot i furtkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień kamieni na ogrodzenie z Winylu na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z PCV wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie z PCVGryfina na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz ogrodzenie z plastikuSulejówka na plot i furtkę ze sztachet wznosi się z głazów różnorakiego konturu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kawałków o niesymetrycznych obrysach, należy je odpowiednio dobierać tzn. tak, iżby kształt każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają również mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий